Začiatok stránky
© 1999-2024, Indor Zvolen

Nebojte sa presvetliť váš domov


Matúš Paločko - 23. októbra 2019 - 0 comments

Sklenené dvere sa môžu zdať ako niečo, čo nevydrží nešetrné zachádzanie a pri silnejšom tresknutí sa rozsype na márne kúsky. Opak je však pravdou. Obľuba skla v interiéroch rastie každým rokom. Vďaka tomu sa vylepšujú technológie, materiály ako i celkovo riešenia využitia skla v interiéri. Dvere sú unikátnym kúskom, ktorý zaujme hneď na prvý pohľad.

Sklo je prírodný materiál, ktorý prináša do vášho interiéru nie len svetlo, ale aj úhľadnosť, nadýchanosť, ľahkosť či priestor. Dokáže vkusne rozdeľovať miestnosti na funkčné celky a zároveň zanecháva interiér opticky spojený. Vďaka širokej palete dizajnov sa hodí do každého priestoru či štýlu. Špeciálne úpravy skla zaistia potrebné súkromie v každom type priestoru.

Základom je správny výber

Vybrať si správny typ skla je základom úspechu implementácie sklenených riešení do interiéru. Nami ponúkané riešenia SAPGLASS ponúkajú širokú paletu skiel. Najjednoduchšie by sme ich mohli rozdeliť do dvoch skupín. Ploché a ornamentné. Medzi ploché sklá patria najčastejšie používané modely Float, Planibel, Sapelux a Satinato. Je možné ich dodatočne dekorovať vzorom alebo farbou. Špecialitou je sklo Graduel, ktorého satinované časti plynule prechádzajú do čírej. Na druhej strane, ornamentné sklá sú vyrábané už od základu s viditeľnou štruktúrou či vzorom a sú využívané častokrát ako výplne presklených dverí. Historicky najznámejšími sú “kôra” alebo “činčila”, evokujúce svojou štruktúrou prírodniny. Medzi moderné sklá patria Satendecor, Texas, Mastersoft či Mil-rays, disponujúce drobnými geometrickými motívmi.

Sklenené dvere nie sú vôbec nudné, ako by sa mohlo na prvé počutie zdať. Na celosklenené steny či dvere je možné aplikovať rozmanité vzory, vďaka ktorým sa ich celá plocha spestrí a odeje do nevšednosti. Okrem nevšednosti tieto vzory dokážu veľmi zaujímavo lámať svetlo a dodajú tak dizajnu dverí úplne iný rozmer. Keď sú osvetľované lúčmi denného slnka, svetlo mení svoj smer. V ponuke sortimentu SAPGLASS nájdete veľké množstvo vzorov. Najpoužívanejšími vzormi sú vlnky, špirály, kocky, pruhy či prírodou inšpirované motívy ako stromy, kvety, bambusové stonky či zebria srsť. Na svoje si prídu aj deti vďaka množstvu detských rôznofarebných motívov.

Prichádzame k najdôležitejšej časti a to k rozmerom a bezpečnosti celosklenených riešení. Hoci by sa mohlo zdať, že limity pre celosklenené dvere neexistujú, nie je tomu tak. Aj celosklenené dvere musia mať svoje rozmery limitované a to kvôli bezproblémovej manipulácii s nimi. Hranice sú však posunuté o niečo ďalej ako pri bežných laminátových či dyhovaných dverách. Obyčajné otočné celosklenené dvere môžu mať maximálny rozmer 100 x 245 cm, celosklenené posuvné 140 x 245 cm (šírka x výška). Ich hmotnosť sa bude pohybovať v okolí 90 kilogramov no stále sa s nimi bude dať bez problémov manipulovať. Celosklenené steny môžu narásť až na rozmery 590 x 290 cm, pričom do takejto steny sa môžu umiestniť celosklenené dvere otočné s výškou max. 240 cm a s kyvnými pántami až 260 cm vysoké.

V otázke bezpečnosti nemusíte mať strach. Celosklenené dvere ako aj steny sú vyrobené bezpečnostného skla. To má oproti klasickému sklu podstatne lepšie vlastnosti. Kalením získava sklo zhruba päťnásobne vyššiu pevnosť. Nie je ho možné ľahko rozbiť. Ak by sa predsa len niečo také stalo, roztriešti sa na malé neostré kúsky, ktoré nikomu neublížia.

Súvisiace príspevky