Začiatok stránky
© 1999-2022, Indor Zvolen

Musí padnúť do oka aj do ruky


Matúš Paločko - 17. januára 2019 - 0 comments

Ak sa o niečom povie že musí padnúť do oka, je jasné že sa musí v prvom rade páčiť. Pri kľučkách to nie je len o ich dizajne ale aj o tom, ako ich budete cítiť pri ich uchytení pri otváraní dverí. Dvere sú veľmi významným prvkom interiéru a ich výberu venujeme veľkú pozornosť. Kovanie je zas veľmi významným prvkom dverí a dokresľuje ich charakter a vytvára jedinečný dojem. Preto musíme dbať na dizajn a správny výber kľučiek. Popri ňom však nesmieme zabúdať ani na to, ako nám padnú do ruky. Darmo by sme mali tie najkrajšie kľučky, keby nás pri otváraní dverí udierali či rezali do dlane. Preto si vždy pri výbere kľučiek vzorky ktoré sa vám páčia poriadne ochytajte, ohmatajte, pocapkajte. My sa hnevať určite nebudeme.

Do každého priestoru v domácnosti či podnikateľskom objekte sa používajú iné dvere. Tomuto faktu musí zodpovedať aj výber kovania. Okrem dizajnu, ako sme už vyššie spomenuli, je potrebné zamerať sa aj na ďalšie vlastnosti. Medzi ne patrí napríklad bezpečnosť, tichá prevádzka pri otváraní či odolnosť materiálu voči oderu a opotrebovaniu povrchu.

Dôležitosť bezpečnostného kovania

Vstupné dvere by určite mali byť vybavené bezpečnostnými kovaniami. Bez nich by zmysel bezpečnostných dverí stratil svoj význam. Kovanie môže byť pre tento typ dverí buď rozetové (kľučka a otvor pre kľúče sú oddelené) alebo štítkové (všetko v jednom celku). Dizajnov pre obe variácie je naozaj veľa a pri výbere toho pravého strávite určite nejakú tú minútku.

V miestnostiach ako sú toaleta či kúpeľňa si volíme často jednoduché zamykanie zvnútra. Jedná sa o takzvanú WC poistku. Avšak ak by sme si mysleli že tento systém nemôže spĺňať žiadne dizajnové požiadavky, budeme sa mýliť. Aj tu už nájdeme širokú paletu dizajnových uzamykacích systémov. Špeciálnou kategóriou sú kovania pre posuvné či skladacie dvere. Príjemným detailom sú takzvané mušle, ktoré sa zadlabávajú priamo do plochy dverí a tým pádom vôbec nevyčnievajú von. Pri kovaniach nesmieme zabudnúť ani na samostatnú kategóriu madiel pre celosklenené dvere. Sú moderné praktické a hlavne dizajnové.

Dnešné kľučky už nie sú len jednofarebné či fádne bez nápadu a tvaru. Dnes je samozrejmosťou, že dizajn kovania je možné dokonale zladiť s povrchom dverí a to napríklad vybavením kľučky rovnakým drevodekórom, aký je použitý na celých dverách. Dokonca je možné do kľučka zakomponovať vlastné motívy či obrázky od výmyslu sveta.

Moderná technika 21-storočia prináša so sebou aj inovatívny bezpečnostný systém, ktorý zamkne dvere bez použitia kľúča na základe číselného kódu. Tento typ kľučky je využívaný v kancelárskych či hotelových priestoroch. Ešte väčšiu mieru inovácií prináša inteligentný zámok, ktorý je možné ovládať pomocou smartfónu či tabletu aj na diaľku. Zblízka je možné odomknúť vďaka jedinečnému odtlačku prsta.